Het voorstel de langstudeermaatregel pas per september 2012 in te laten gaan is een stap in de goede richting. Meer studenten zullen hierdoor de gelegenheid krijgen om hun studieplanning waar mogelijk aan te passen met het oog op de invoering van deze boete. Van de vereiste overgangsregeling is echter nog steeds geen sprake. Ook de overige bezwaren tegen het wetsvoorstel blijven staan.
“Uiteraard zijn we blij dat de studenten volgend jaar worden ontzien. Maar dit uitstel van executie neemt de fundamentele juridische bezwaren tegen de maatregel als eerder verwoord in het juridische advies van Stibbe nog niet weg.” aldus Guy Hendricks, voorzitter van het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO).
Nuance ontbreekt
Het wetsvoorstel voorziet nog steeds niet in een hardheidsclausule. Deze is noodzakelijk om te voorkomen dat de verkeerde studenten bestraft worden voor vertraging. “Niet alle vormen van studievertraging zijn te voorkomen. Het is niet te verantwoorden dat ook studenten die langdurige ziek zijn of met zware persoonlijke omstandigheden te maken hebben, worden geconfronteerd met 3000 euro extra collegegeld. Zelfs als de student vertraging oploopt omdat zijn instelling er een potje van maakt betaalt hij de boete.” aldus Guy Hendricks, voorzitter van het ISO.
Juridisch advies
Onlangs won het ISO, in samenwerking met de LSVb en de LKvV, een juridisch advies in bij Stibbe advocaten. De bezwaren die daarin genoemd werden staan grotendeels nog steeds overeind. Guy Hendricks: “Dit wetsvoorstel blijft onrechtmatig. Een jaar uitstel is iets anders dan de benodigde overgangsregeling. Bovendien mist het wetsvoorstel nog steeds een hardheidsclausule en houdt het geen rekening met de zwaarte of duur van opleidingen. De gang naar de rechter is hiermee absoluut nog niet afgekocht.”
Debat
Morgen vindt het debat over de maatregel langstudeerders plaats in de Tweede Kamer. Guy Hendricks: “Van uitstel komt hopelijk afstel. We moeten ook naar de volgende generatie studenten kijken. In dit wetsvoorstel zitten nog voldoende fouten om door de Kamer terug naar de tekentafel te worden gestuurd.”
Interstedelijk Studenten Overleg (ISO)
Persbericht 13-04-2011